Законопроект №4065 щодо забезпечення збору даних для декларування окремих об’єктів оподаткування прийнято ВРУ у І читанні

Новий законопроект на основі 4101, 4101-1, 4101-2 та 4101-3 про внесення змін до ПКУ та деяких інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень
03.11.2020
Законопроекти 4278 та 4279: до 150 євро без ПДВ на міжнародні поштові та експрес-відправлення
09.11.2020
Show all
Законопроект №4065 щодо забезпечення збору даних для декларування окремих об’єктів оподаткування прийнято ВРУ у І читанні

Пошук / Search

Законопроект №4065 щодо забезпечення збору даних для декларування окремих об’єктів оподаткування прийнято ВРУ у І читанніЗакон від 17.12.2020 р. №1117-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збору даних та інформації, необхідних для декларування окремих об’єктів оподаткування”

17 грудня ВРУ у другому читанні прийняла законопроект Д. Гетманцева 4065 щодо забезпечення збору даних та інформації, необхідних для декларування окремих об’єктів оподаткування, за яким початок дії цілого ряду норм Закону №466 переноситься на пізніший період.

Законопроект підтримало 296 народних депутатів.

03 листопада 2020 року Верховна рада України у І читанні включила до порядку денного законопроект №4065 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збору даних та інформації необхідних для декларування окремих об’єктів оподаткування».

31 грудня 2020 року в “Голосі України” №243(7500) опубліковано Закон від 17.12.2020 р. №1117-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збору даних та інформації, необхідних для декларування окремих об’єктів оподаткування”.

Документ передбачає впровадження прозорих і деталізованих механізмів реалізації положень щодо обмежень, запроваджених для запобігання ухиленню від оподаткування; визначення чітких та зрозумілих правил оподаткування контрольованих іноземних компаній, а також надання платникам податків достатнього часу для забезпечення збору даних та інформації, необхідних для декларування відповідних об’єктів оподаткування.

Ухвалення закону було зумовлене складною ситуацією, що виникла у зв’язку з пандемією COVID-19 і запровадженням обмежувальних заходів, пов’язаних з її поширенням у світі.

Документ:

  • вносить зміни у податкове законодавство, спрямовані на уточнення деяких положень трансфертного ціноутворення;
  • уточнює підстави припинення адміністративного арешту;
  • уточнює положення щодо коригування фінансового результату до оподаткування щодо операцій, які не мають ділової мети;
  • прописує особливості справляння акцизного податку;
  • уточнює особливості оподаткування прибутку контрольованої іноземної компанії.

Таким чином, забезпечується зменшення навантаження на бізнес щодо сплати податків та створюються механізми для залучення нових інвестицій, виведення економіки з тіні, що приведе до збільшення доходів як державного, так і місцевих бюджетів.

Це Закон набирає чинності з дня, наступного за днем опублікування (тобто з 1 січня 2021 року), крім змін до пп. 140.5.4, 140.5.5-1, 140.5.6 ПКУ, які наберуть чинності 1 січня 2022 року.

Проект закону уточнює обставини, за яких контрольовані операції не мають ділової мети.

Метою законопроекту є:

  • впровадження прозорих і деталізованих механізмів реалізації положень щодо обмежень, запроваджених для запобігання ухиленню від оподаткування;
  • визначення чітких та зрозумілих правил оподаткування контрольованих іноземних компаній;
  • надання платникам податків достатнього часу для забезпечення збору даних та інформації, необхідних для декларування відповідних об’єктів оподаткування (з урахуванням обмежувальних заходів, пов’язаних з поширенням у світі COVID-19).

Законопроектом вносяться зміни до Податкового кодексу України, законів України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» що спрямовані на уточнення:

  • деяких положень трансфертного ціноутворення; підстави припинення адміністративного арешту;
  • положення щодо коригування фінансового результату до оподаткування щодо операцій, які не мають ділової мети;
  • особливості справляння акцизного податку;
  • особливості оподаткування прибутку контрольованої іноземної компанії протягом перехідного періоду;
  • положення щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій, тощо.

Із прийняттям Закону №1117-IX з1 січня 2021 року індивідуальна податкова консультація (ІПК) стане складовою матеріалів податкової перевірки та може бути визнана обставиною, яка слугуватиме для незастосування штрафу/пені, якщо платник податків діяв відповідно до наданої йому ІПК.

Статтю 112 ПКУ доповнено пунктом 112.8:

112.8. Обставинами, що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, є:

112.8.1. сплив строків давності застосування штрафів за вчинення податкового правопорушення;

112.8.2. вчинення діяння (дії або бездіяльності) особою, яка діяла у відповідності до індивідуальної податкової консультації, наданої такому платнику податків у паперовій або електронній формі, за умови, що така консультація зареєстрована в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій, або до узагальнюючої податкової консультації та/або до висновку об’єднаної палати, Великої Палати Верховного Суду щодо застосування норми права, від якого в подальшому було відступлено;

112.8.3. вчинення діяння (дії або бездіяльності) особою, яка діяла у відповідності до правових висновків Верховного Суду, викладених у рішенні за результатами розгляду зразкової справи, які в подальшому було змінено за наслідками перегляду Великою Палатою Верховного Суду;

112.8.4. вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок незаконних рішень, дій або бездіяльності контролюючих органів;

112.8.5. вчинення діяння (дії або бездіяльності) з вини банку, органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, установи – учасника платіжної системи, еквайрія (щодо податкових правопорушень, передбачених статтями 124 і 125-1 Кодексу);

112.8.6. вчинення діяння (дії або бездіяльності) з вини оператора поштового зв’язку, інформація про якого міститься в Єдиному державному реєстрі операторів поштового зв’язку, за умови виконання обов’язку, визначеного абзацом другим пункту 49.6 статті 49 Кодексу;

112.8.7. вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок виявлення в роботі електронного кабінету технічної та/або методологічної помилки чи технічного збою в роботі електронного кабінету і визнання такої помилки/збою технічним адміністратором та/або методологом електронного кабінету або згідно з повідомленням на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, або підтвердження її/його існування рішенням суду, якщо порушення були зумовлені виключно технічною та/або методологічною помилкою чи технічним збоєм у роботі електронного кабінету.

Не нарахування штрафів та/або пені за порушення, що були зумовлені виключно технічною та/або методологічною помилкою чи технічним збоєм у роботі електронного кабінету, закріплюється (реалізується) у програмному забезпеченні, яке застосовується для автоматичного розрахунку штрафів та/або пені за порушення податкового законодавства;

112.8.8. самостійне виправлення платником податків з дотриманням порядку, вимог та обмежень, передбачених статтею 50 Кодексу, помилок, що містяться у раніше поданих ним податкових деклараціях та розрахунках (уточнюючих податкових деклараціях та розрахунках), за умови сплати самостійно донарахованих податкових зобов’язань та штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), передбачених пунктом 50.1 статті 50 Кодексу (щодо правопорушення, передбаченого пунктом 123.1 статті 123 Кодексу).

Невиконання платником податків вимог, передбачених абзацами третім – п’ятим пункту 50.1 статті 50 Кодексу, в частині самостійного нарахування та сплати штрафу, передбаченого цим пунктом, тягне за собою накладення штрафу відповідно до пункту 120.2 статті 120 Кодексу;

112.8.9. вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору);

112.8.10. вчинення діяння (дії або бездіяльності) особою, яка діяла відповідно до консультації з питань практичного застосування окремих норм законодавства України з питань митної справи, наданої в письмовій або електронній формі, а також до узагальнюючої консультації, зокрема на підставі того, що у подальшому такі консультації були змінені або скасовані;

112.8.11. вчинення діяння (дії або бездіяльності) особою, яка діяла відповідно до наданого попереднього рішення митного органу про застосування окремих положень законодавства України з питань митної справи, у тому числі в разі, якщо таке рішення в подальшому було відкликано з причин, встановлених пунктами 2, 3 частини сьомої статті 23 Митного кодексу України;

112.8.12. інші випадки звільнення від фінансової відповідальності, передбачені Кодексом або Митним кодексом України.


Ще 15 жовтня 2020 року Комітет Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував законопроект №4065 Д. Гетманцева включити до порядку денного четвертої сесії дев’ятого скликання ВРУ та прийняти його за основу і в цілому.

А 7 вересня 2020 року Д. Гетманцев зареєстрував у ВРУ даний законопроект.

У пояснювальній записці народний депутат зазначив:

1.Обґрунтування необхідності прийняття

Складна ситуація, що виникла у зв’язку із пандемією COVID-19 і запровадженням карантинних заходів ставить перед бізнесом складні виклики, які в першу чергу пов’язані з нарахуванням та сплатою податків.

 У зв’язку з цим виникла необхідність відтермінування окремих положень Закону № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві», визначення чітких та зрозумілих правил оподаткування контрольованих іноземних компаній, уточнення «ділової мети», надання платникам податків достатнього часу для забезпечення збору даних та інформації, необхідних для декларування відповідних об’єктів оподаткування, зменшення розміру штрафів за окремі незначні податкові правопорушення та інші пропозиції.

2.Загальна характеристика та основні положення законопроекту:

  • Уточнити обставини при яких контрольовані операції не мають ділової мети, при цьому обов’язок доведення таких обставин покладається на контролюючий орган.
  • Визначити види коригувань у зв’язку із проведенням операцій з нерезидентами, що не мають ділової мети як по контрольованих так і по неконтрольованих операціях. У разі проведення таких коригувань інші коригування передбачені розділом ІІІ ПКУ не здійснюються.
  • Запровадити перехідні положення щодо оподаткування нерезидентів, через їх постійні представництва.
  • Уточнити норми по «тонкій» капіталізації.
  • Відстрочити оподаткування контрольованих іноземних компаній з 2022 року, тощо.

3. Прогнозовані соціально-економічні та інші наслідки прийняття законопроекту

Прийняття законопроекту забезпечить зменшення навантаження на бізнес по сплаті податків, створення механізмів для залучення нових інвестицій, виведення економіки з тіні, що призведе до збільшення доходів як державного, так і місцевих бюджетів.

Змінився порядок погашення податкового боргу, а саме — скорочено строк для самостійного погашення платником податків суми податкового боргу з 60 до 30 календарних днів з дня надсилання.

Законом України від 16.01.2020 р. №466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» із змінами (далі – Закон №466) внесено зміни, зокрема, до глави 8 «Погашення податкового боргу платниками податків» Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Відповідно до внесених Законом №466 змін:

  • скорочується строк, наданий для самостійного погашення платником податків суми податкового боргу, з 60 до 30 календарних днів з дня надсилання (вручення) такому платнику податкової вимоги, протягом яких не здійснюється стягнення коштів та продаж майна;
  • встановлюється, що стягнення заборгованості в частині чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об’єднань відтепер буде здійснюватися у порядку, встановленому ст. 59 – 60 та 87 – 101 ПКУ;
  • доповнюються підстави звільнення майна платника податків – боржника з податкової застави, зокрема, з дня: отримання контролюючим органом підтвердження повного погашення сум розстрочених (відстрочених) грошових зобов’язань та процентів за коригування розстроченням (відстроченням) в установленому законодавством порядку; отримання платником податків згоди контролюючого органі на відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, відповідно до ст. 92 ПКУ;
  • скорочується з двох до одного місяця строк, протягом якого платник податків, що має податковий борг, може самостійно здійснити оцінку майна, яке перебуває у податковій заставі, шляхом укладення договору з оцінювачем;
  • передбачається щоденне (замість щомісячного) оприлюднення інформації щодо суб’єктів господарювання, що мають податковий борг.

Читайте також про Законопроект №4065-1 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо зменшення тиску контролюючих органів на платників податків», який не був поданий комітетом Верховній Раді України для включення до порядку денного четвертої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання та прийняти за основу і в цілому як закон:

Законопроект №4065-1 щодо зменшення тиску контролюючих органів на платників податків

Також читайте про:

Новий законопроект на основі 4101, 4101-1, 4101-2 та 4101-3 про внесення змін до ПКУ та деяких інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень

Новий сервіс ДПС «Е-повернення» помилково сплаченого боргу та боргової переплати в режимі 24/7 у 3 кліки

Процедура заповнення платіжний доручень єдиного рахунку на податки та ЄСВ з 1 січня 2021 року

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *