За повідомленням Інтерфаксу Європейський союз має намір використовувати криптовалюту для відновлення економіки після пандемії Covid-19.
Цифрові інноваційні фінанси, в які грають європейські гравці, займають глобальні позиції. Залучення підприємства та споживачів до цифрових фінансів забезпечить останнім та економіці ЄС зменшення ризиків.
В вересні 2020 року представлено Стратегію цифрових фінансів ЄС, яка передбачає приведення у відповідність епоху цифрових технологій просуваючи іннновації з меншими ризиками.
Отож, Єврокомісія 24 вересня 2020 прийняла нову Стратегію цифрових фінансів Digital finance strategy, яка є дорожньою картою для Європейського Центрального Банку та всіх центробанків ЄС в питаннях діджіталізаціі.
Єврокомісія прийняла пакет по цифрових фінансах, включаючи стратегію і законодавчі пропозиції щодо криптоактивам і цифровій стійкості, для конкурентоспроможного фінансового сектора ЄС, який надає споживачам доступ до інноваційних фінансових продуктів, забезпечуючи при цьому захист споживачів і фінансову стабільність. Цей пакет підтримує прагнення ЄС до відновлення, заснованому на цифровому переході. Цифрові фінансові послуги можуть допомогти модернізувати європейську економіку в усіх секторах і перетворити Європу в глобального цифрового гравця.
Роблячи правила більш дружніми до цифрових технологій і безпечними для споживачів, Комісія прагне використовувати синергію між інноваційними стартапами і традиційними гравцями на фінансовому секторі, усуваючи пов’язані з цим ризики. Однією з причин прийняття нової стратегії стала актуалізація важливості розвитку цифрових фінансів в зв’язку з ризиками, що виникають через Covid-19.
Так в перші тижні пандемії коронавируса використання фінансових додатків в Європі зросла на 72%. Протягом пандемії кількість кібератак на фінансові установи зросла на 38%.
Стратегія цифрового фінансування встановлює загальні напрямки того, як Європа може підтримати цифрову трансформацію фінансів в найближчі роки, регулюючи при цьому свої ризики.
У стратегії визначено чотири основні пріоритети:
Використання цифрових фінансів дасть поштовх європейським інноваціям та створить можливості для розробки досконаліших фінансових продуктів для споживачів, в тому числі для людей, які в даний час не мають доступу до фінансових послуг. Це відкриває нові способи напрямки фінансування підприємствам ЄС, зокрема, малим і середнім підприємствам.
Таким чином, розвиток цифрових фінансів буде підтримувати стратегію відновлення економіки Європи і більш широкі економічні перетворення. Це відкриє нові канали для мобілізації фінансування на підтримку Зеленого курсу і Нової промислової стратегії для Європи.
Оскільки цифрове фінансування прискорює транскордонні операції, воно також може посилити інтеграцію фінансових ринків в банківський союз і союз ринків капіталу і тим самим зміцнити економічний і валютний союз Європи.
Сильний і динамічний європейський сектор цифрових фінансів посилить здатність Європи зміцнити відкриту стратегічну автономію в сфері фінансових послуг і, в більш широкому сенсі, регулювати і контролювати фінансову систему для захисту фінансової стабільності Європи і цінностей.
Плюсами Стратегії є:
Крім цього, для подолання нових викликів Стратегія цифрових фінансів передбачає:
Законодавчі пропозиції щодо кріптоактівам і їх використання
Комісія пропонує таку структуру криптоактивів, яка дозволятиме впроваджувати інновації таким чином, щоб зберегти фінансову стабільність і захистити інвесторів. Криптоактиви можуть служити ключем доступу до послуги, можуть сприяти платежам або можуть бути розроблені як фінансові інструменти.
Єврокомісія розрізняє криптоактиви, які вже регулюються законодавством ЄС, і інші криптоактиви. Перші будуть як і раніше підпадати під дію існуючого законодавства, але Комісія пропонує пілотний режим для ринкових інфраструктур, які хочуть спробувати торгувати і проводити транзакції з фінансовими інструментами в формі криптоактивів. Це повинно дозволити учасникам ринку і регулюючим органам отримати досвід використання бірж DLT, які будуть торгувати або записувати акції або облігації в цифровий реєстр.
Для раніше нерегульованих криптоактивів, включаючи «стейблкоіни», Комісія пропонує індивідуальний режим. Пропонований регламент встановлює суворі вимоги до емітентів криптоактивів в Європі і постачальникам послуг кріптоактівов, бажаючим подати заявку на дозвіл для надання своїх послуг на єдиному ринку. Захисні заходи включають вимоги до капіталу, зберігання активів, обов’язкову процедуру подачі скарги, доступну для інвесторів, і права інвестора щодо емітента. До емітентам великих криптоактивів, забезпечених активами, будуть застосовуватися більш суворі вимоги до капіталу, управління ліквідністю і сумісності.
Законодавча пропозиція по нормативно-правовій базі ЄС в області цифрової операційної стійкості
Постійно зростаюча залежність фінансового сектора від програмного забезпечення і цифрових процесів означає, що ризики інформаційно-комунікаційних технологій притаманні фінансам. Тому Комісія пропонує всім фірмам гарантувати, що вони можуть протистояти всім видам збоїв і загроз. Банки, фондові біржі, клірингові палати, а також Фінтех-компанії повинні будуть дотримуватися суворі стандарти для запобігання і обмеження впливу інцидентів, пов’язаних з ІКТ. Комісія також встановлює систему нагляду за постачальниками послуг (такими як Big Techs), які надають хмарні обчислення фінансовим установам.
Оновлена стратегія сучасних і безпечних роздрібних платежів
Стратегія роздрібних платежів для ЄС спрямована на подальший розвиток європейського платіжного ринку, щоб Європа могла повною мірою отримати вигоду з інновацій і можливостей, які відкриває цифровізация.
Стратегія спрямована на:
Тобто, законодача ініціатива Європейського Союзу про ринок криптоактивів відновить економіку після коронакризи.
Про те, як Транснаціональна фінансова корпорація Mastercard буде випускати платіжні картки для криптовалютної компанії Wirex, читайте тут:
Mastercard створить інновацію для криптопростору
Про легалізацію криптовалюти в Україні та випуск е-гривні читайте за посиланням: