Юридичні особи та фізичні особи-підприємці після реєстрації змушені вдаватися до платних послуг спеціалізованих штемпельно-граверних майстерень, що виготовляють печатки, сплачуючи за це кошти.
За пояснювальною запискою до Законопроекту з метою дерегуляції господарської діяльності та розвитку малого і середнього підприємництва пропонується зупинити практику проставляння відбитка печатки та нотаріального засвідчення вірності копії документа у разі, коли така вимога не встановлена законом.
На виконання пункту 2 Плану дій щодо підвищення позиції України в рейтингу Світового банку «Ведення бізнесу» («Doing Business»), затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 № 1413.
1. Суб’єкт господарювання має право використовувати у своїй діяльності печатки. Використання суб’єктом господарювання печатки не є обов’язковим.
2. Відбиток печатки не може бути обов’язковим реквізитом будь-якого документа, що подається суб’єктом господарювання до органу державної влади або органу місцевого самоврядування. Копія документа, що подається суб’єктом господарювання до органу державної влади або органу місцевого самоврядування, вважається засвідченою у встановленому порядку, якщо на такій копії проставлено підпис уповноваженої особи такого суб’єкта господарювання або особистий підпис фізичної особи – підприємця. Орган державної влади або орган місцевого самоврядування не вправі вимагати нотаріального засвідчення вірності копії документа у разі, якщо така вимога не встановлена законом.
3. Наявність або відсутність відбитка печатки суб’єкта господарювання на документі не створює юридичних наслідків.
4. Виготовлення, продаж та/або придбання печаток здійснюється без одержання будь-яких документів дозвільного характеру.
Зміст положення акта законодавства | Зміст відповідного положення проєкту акта |
Стаття 15. Закону України «Про банки і банківську діяльність» Найменування банку | Стаття 15. Закону України «Про банки і банківську діяльність» Найменування банку |
<…> | <…> |
Банк має печатку зі своїм повним офіційним найменуванням. | Банк може мати печатку зі своїм повним офіційним найменуванням. |
Стаття 11. Закону України «Про організації роботодавців, їх об’єднання, права і гарантії їх діяльності» Утворення об’єднання організацій роботодавців | Стаття 11. Закону України «Про організації роботодавців, їх об’єднання, права і гарантії їх діяльності» Утворення об’єднання організацій роботодавців |
<…> | <…> |
3. Невід’ємною частиною протоколу є реєстр організацій роботодавців, які брали участь в установчому з’їзді (конференції), та скріплені печатками організацій роботодавців (за наявності) копії рішень виборних органів організацій роботодавців щодо створення відповідного об’єднання. | 3. Невід’ємною частиною протоколу є реєстр організацій роботодавців, які брали участь в установчому з’їзді (конференції), та копії рішень виборних органів організацій роботодавців щодо створення відповідного об’єднання. |
Стаття 26. Закон України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» Ощадні сертифікати банків | Стаття 26. Закон України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» Ощадні сертифікати банків |
<…> | <…> |
3. Обов’язковими реквізитами ощадного сертифіката банку є: найменування виду цінного папера, найменування і місцезнаходження банку, що видав сертифікат; серія і номер сертифіката; дата видачі; сума вкладу; валюта вкладу; процентна ставка; строк отримання вкладу; підпис керівника банку або іншої уповноваженої особи, скріплений печаткою банку. | 3. Обов’язковими реквізитами ощадного сертифіката банку є: найменування виду цінного папера, найменування і місцезнаходження банку, що видав сертифікат; серія і номер сертифіката; дата видачі; сума вкладу; валюта вкладу; процентна ставка; строк отримання вкладу; підпис керівника банку або іншої уповноваженої особи, скріплений печаткою банку (за наявності). |
У разі прийняття цей Закон набере чинності з дня його опублікування (крім пункту 2 розділу I, який набере чинності з дня набрання чинності Законом України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки»).
Південне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків звертає увагу, що нормативно-правові акти з питань оподаткування не передбачають обов’язку платника податків повідомляти контролюючі органи про отримання або знищення печатки.
Відповідно до п. 4 ст. 62 ГКУ підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків та може мати печатки.
Особливості статусу громадянина як суб’єкта господарювання визначаються ст. 128 ГКУ, яка не містить вимог щодо обов’язкової наявності печатки у суб’єкта господарювання.
Нормативно-правові акти з питань оподаткування не передбачають обов’язку платника податків повідомляти контролюючі органи про отримання або знищення печатки.
Разом з цим, узагальнюючи норми Податкового кодексу (в тому числі п. 48.3) форми документів, які подаються до контролюючого органу (заяви, повідомлення, податкові декларації тощо), передбачають засвідчення підпису фізичної особи – підприємця або посадових осіб – юридичної особи печаткою за її наявності.
Читайте також про: