Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України пропонує:
Для цього ророблено та оприлюднено законопроекти:
У пояснювальній записці проекту Закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо дерегуляції трудових відносин” зазначається, що проект розроблено з метою лібералізації та дебюрократизації трудових відносин, а також спрощення ведення бізнесу.
Для цього пропонується внести низку змін до КЗпП та Законів “Про охорону праці”, “Про відпустки”, “Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності”:
У ст. 23 КЗпП уточнюється, що трудовий договір може бути:
В окремій статті 23-1 КЗпП буде прописано 14 підстав, за наявності яких укладатимуть строковий трудовий договір. У строковому трудовому договорі, укладеному в письмовій формі, можна буде встановлювати додаткові підстави для його припинення.
Уточено також норми щодо випробування при прийнятті на роботу – випробування не встановлюватиметься при укладенні трудового договору:
Виключається також необхідність обов’язкового складання роботодавцем правил внутрішнього трудового розпорядку або графіків змінності. Їх ведення залишать на розсуд роботодавця.
Час початку і закінчення щоденної роботи (зміни) встановлюватимуть у трудовому договорі, укладеному у письмовій формі.
До надурочних робіт та роботи у вихідні пропонується залучати працівників у виняткових випадках та після інформування профспілки.
Також пропонують скасувати ведення графіку відпусток та подання повідомлень про початок відпустки. Їх ведення також залишиться на розсуд роботодавця.
А ще у новій редакції буде викладено розділ IX КЗпП “Матеріальна відповідальність працівника”.
Проект Закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури вирішення індивідуальних трудових спорів” передбачає:
1. Визначити на законодавчому рівні предмет та сторони індивідуального трудового спору. Зокрема, у новій редакції буде викладено розділ XV “Індивідуальні трудові спори” КЗпП.
2. Закріпити на законодавчому рівні можливість проведення процедури медіації у сфері трудових відносин
Медіацією у сфері трудових відносин є добровільна, конфіденційна, позасудова процедура врегулювання індивідуального трудового спору шляхом переговорів між його сторонами за допомогою одного або декількох меідаторів.
У разі прийняття цей Закон набере чинності з дня, наступного за днем опублікування.
Процедура медіації здійснюватиметься за взаємною згодою сторін індивідуального трудового спору. Для цього сторони індивідуального трудового спору укладатимуть з медіатором (медіаторами) договір про медіацію.
3. Оновити строки звернення до місцевих судів за вирішенням індивідуальних трудових спорів.
Згідно з оновленою ст. 225 КЗпП, працівник зможе звернутися до місцевого суду з позовом про:
Якщо сторонами індивідуального трудового спору була ініційована процедура медіації, однак мирова угода за її результатами не була укладена, вони зможуть звернутися з заявою про вирішення індивідуального трудового спору до місцевого суду у місячний строк, з дня отримання акту про відмову сторін від підписання мирової угоди, складеного медіатором (медіаторами).
4. Ліквідувати такий орган, як комісія по трудових спорах, яка є обов’язковим органом досудового розгляду, у випадках, передбачених КЗпП.
Як зазначено у пояснювальній записці, наявність такої комісії не сприяє забезпеченню права особи на захист у сфері трудових відносин повною мірою, враховуючи можливий тиск на комісію зі сторони роботодавця, а також ставить в нерівні умови працівників, порівняно з іншими працівниками, які працюють на підприємствах, де комісія по трудовим спорам не створюється та які, маючи аналогічний трудовий спір, можуть вирішити його одразу в судовому порядку.
Читайте також про: