17 березня 2020 року, на самому початку пандемії та карантину в Україні, Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямований на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» № 530- IX.
Підпунктом 3 пункту 2 «Прикінцеві положення» зазначеного Закону, встановлено, що з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.
Після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (з 17.03.2020 р.), строки надання будь-яких адміністративних та інших послуг, фактично, стали необмеженими, а подані документи для отримання відповідної послуги почали розглядатися суб’єктами надання адміністративних послуг, в деяких випадках, кілька місяців.
Останнім часом суб’єкти надання адміністративних послуг почали затягувати строки розгляду документів, які подані суб’єктами звернення для отримання відповідної адміністративної послуги, посилаючись на положення підпункту 3 пункту 2 «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», що в свою чергу призвело до збільшення, іноді в декілька разів, строку надання відповідної адміністративної послуги.
Крім того, суб’єктам надання адміністративних послуг, відповідно до положень зазначеного Закону, надано «право» самостійно встановлювати строк розгляду документів для отримання відповідної адміністративної послуги.
Зміст положення акта законодавства | Зміст відповідного положення проекту акта |
Закон України «Про адміністративні послуги» | |
Стаття 10. Строки надання адміністративних послуг 1. Граничний строк надання адміністративної послуги визначається законом. ………………… Відсутня | Стаття 10. Строки надання адміністративних послуг 1. Граничний строк надання адміністративної послуги визначається законом. ………………… 6. У разі встановлення Кабінетом Міністрів України відповідно до Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» карантину на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби, у тому числі з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-2019),зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення. Встановлення карантину на період, необхідний для ліквідації епідемії чи спалаху особливо небезпечної інфекційної хвороби,у тому числі з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-2019), не є підставою для зупинення строків надання адміністративних послуг, визначених законом, суб’єктами надання адміністративних послуг. |
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» | |
II. Прикінцеві положення ………………… 2. Установити, що на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19): ………………… 3) з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення; ………………… | II. Прикінцеві положення ………………… 2. Установити, що на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19): ………………… 3) з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення; ………………… |