У 2019 році на підтримку фермерських господарств було спрямовано 694,1 млн. грн. бюджетних коштів.
В 2020 році спільно з профільними асоціаціями сформовані напрями підтримки Агропромислового комплексу України, які дають найбільший економічний ефект. Також збережено деякі з уже існуючих напрямів підтримки.
Про це ми писали за посиланнями:
Агробізнес сучасності показує, що основу аграрного сектору економічно розвинених країн становлять сімейні ферми.
Сімейний агробізнес складає більш ніж 50% Агросектору.
Закордонні експерти кажуть, що українські фермерські господарства є справжнім українським феноменом.
В умовах євроінтеграції на практиці фермерські господарства набули якісно нового змісту, є основою розвитку сільських територій і зростання добробуту сільського населення, що як результат дасть збільшення об’єктів місцевої переробки с/г продукції, зростання рівня зайнятості сільського населення, підвищення рівня виробничих знань та вмінь сільського населення.
Законодавство України визначає фермерське господарство (ФГ) як форму підприємницької діяльності громадян, які мають бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування (оренда) для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства.
За ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство» від 19 червня 2003 р. з 2016 року законодавством України передбачено можливість створення та функціонування сімейних фермерських господарств (СФГ).
Особлива відмінна ознака сімейного фермерського господарства (СФГ) від фермерського господарства (ФГ) в тому, що господарська діяльность здійснюється виключно членами однієї сім’ї відповідно до статті 3 Сімейного кодексу України.
За останніми статистичними даними 2020 року в Україні налічують:
За програмою «Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств» в 2019 році було спрямовано 462,2 млн грн, що майже 100% із запланованих коштів:
За програмою «Надання кредитів фермерським господарствам», яка реалізується через Укрдержфонд, спрямовано 231,9 млн грн для 617 фермерів.
Допомога реалізована за Постановою Кабінету міністрів України №565 від 22 травня 2019 “Про затвердження Порядку надання сімейним фермерським господарствам додаткової фінансової підтримки через механізм доплати на користь застрахованих осіб – членів/голови сімейного фермерського господарства єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, що набрала чинності 01 січня 2020 року.
Інформаційне управління Апарату Верховної Ради України повідомило на офіційному веб-порталі, що 17 листопада на засіданні Комітету з питань аграрної та земельної політики було розглянуто проект Закону 4046 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання діяльності фермерських господарств”, за яким пропонується:
Комітет прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді проект Закону №4046 прийняти за основу.
Фахівці Міністерства юстиції України розповіли, як створити сімейне фермерське господарство.
Право на створення фермерського господарства має кожний дієздатний громадянин України, який досяг 18-річного віку та має бажання створити фермерське господарство.
Процедура створення та реєстрації:
1.Фермерське господарство без статусу юридичної особи організовується на основі діяльності фізичної особи – підприємця і має статус сімейного фермерського господарства, за умови використання праці членів такого господарства, якими є виключно фізична особа – підприємець та члени її сім’ї відповідно до ст. 3 Сімейного кодексу. Особливості створення та діяльності сімейного фермерського господарства без набуття статусу юридичної особи регулюються положеннями статті 8-1 цього Закону.
2.Головою сімейного фермерського господарства може бути лише член відповідної сім’ї.
3.Залучення сімейним фермерським господарством інших громадян відповідно до статті 27 цього Закону може здійснюватися виключно для виконання сезонних та окремих робіт, які безпосередньо пов’язані з діяльністю господарства і потребують спеціальних знань чи навичок.
4. Фермерське господарство підлягає державній реєстрації відповідно до Закону «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань», за умови набуття громадянином України або кількома громадянами України, які виявили бажання створити фермерське господарство, права власності або користування земельною ділянкою.
5. Сімейне фермерське господарство без статусу юридичної особи організовується фізичною особою самостійно або спільно з членами її сім’ї на підставі договору (декларації) про створення такого господарства.
6. Договір про створення сімейного фермерського господарства укладається фізичною особою спільно з членами її сім’ї в письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню за місцем розташування майна та земельних ділянок фермерського господарства.
7. Декларація про створення сімейного фермерського господарства (у разі одноосібного ведення такого господарства) складається фізичною особою самостійно в письмовій формі.
8. Головою сімейного фермерського господарства без статусу юридичної особи є член сім’ї, визначений договором (декларацією) про створення сімейного фермерського господарства, який реєструється як фізична особа – підприємець.
9. Після укладання (складання) договору (декларації) про створення сімейного фермерського господарства голова сімейного фермерського господарства має зареєструватися як фізична особа – підприємець або зареєструвати зміни до відомостей про фізичну особу – підприємця в порядку, встановленому законом.
Умови договору (декларації) про створення сімейного фермерського господарства визначають:
Типова форма договору (декларації) про створення сімейного фермерського господарства затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики.
Оформлення трудових відносин членів фермерського господарства
Відповідно до ст. 27 Закону України “Про фермерське господарство“, трудові відносини у фермерському господарстві базуються на основі праці його членів. У разі виробничої потреби фермерське господарство має право залучати до роботи в ньому інших громадян за трудовим договором (контрактом).
1. Трудові відносини членів фермерського господарства регулюються Статутом, а осіб, залучених до роботи за трудовим договором (контрактом), – законодавством України про працю. Трудові спори у фермерському господарстві вирішуються у встановленому законом порядку.
2. З особами, залученими до роботи у фермерському господарстві, укладається трудовий договір (контракт) у письмовій формі, в якому визначаються строк договору, умови праці і відпочинку (тривалість робочого дня, вихідні дні, щорічна оплачувана відпустка, форми оплати праці та її розміри, харчування тощо).
3. Видача трудових книжок членам фермерського господарства і громадянам, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом), та їх ведення здійснюються відповідно до законодавства України про працю. Розмір оплати праці і тривалість щорічної відпустки осіб, які працюють у фермерському господарстві за трудовим договором (контрактом), не повинні бути меншими за встановлений державою розмір мінімальної заробітної плати і передбачену законом тривалість щорічної відпустки.
4. Голова фермерського господарства створює безпечні умови праці для членів господарства і громадян, які уклали трудовий договір (контракт), забезпечує дотримання вимог техніки безпеки, виробничої гігієни та санітарії, пожежної безпеки.
.