Податок на доходи за депозитами фізичних осіб: скасування не на часі

Розпорядження КМУ №1191-р про раціональне використання робочого часу
09.10.2020
Законопроект 4201 «Про обчислення часу в Україні»
12.10.2020
Show all
Податок на доходи за депозитами фізичних осіб: скасування не на часі

Податок на доходи за депозитами фізичних осіб: скасування не на часі

Спроб скасувати даний податок до тепер було декілька. Проте питання не на часі. Розберемо усі детально.

Податок на дохід за депозитами населення існує з 2014 року.

У листопаді 2019 року у Верховній Раді України депутати зареєстрували законопроект 2422, який передбачає скасування податку на дохід за депозитами.

Законопроект 2422 мав на меті створити додаткові умови для залучення коштів у банківську систему передбачає встановити нульову ставку податку на доходи фізичних осіб (ПДФО):

  • для процентів на поточний або депозитний банківський рахунок;
  • на вклади у кредитних спілках;
  • на процентний або дисконтний дохід за іменним ощадним (депозитним) сертифікатом.

Проте банкіри не підтримали таку ініціативу — скасування податку на дохід від депозитів вважають несправедливим відносно інших інвесторів. Адже ті, хто вкладає гроші, наприклад, в цінні папери або нерухомість, будуть продовжувати віддавати частину доходу державі. У цьому сенсі оподаткування пасивного доходу від здачі в оренду нерухомості можна вважати більш несправедливим. Адже в цьому випадку базою оподаткування є вся виручка без урахування амортизації об’єкта оренди і поточних витрат на його ремонт.

А ось у вкладників немає жодних витрат, пов’язаних з розміщенням депозиту. Банки, виконуючи функцію податкових агентів, самостійно утримують і перераховують до бюджету всі необхідні податки з відсотків. Крім того, всі депозити на суму до 200 тис. грн підпадають під гарантії Фонду гарантування вкладів.

Запропоновані зміни, найімовірніше, дадуть додаткові переваги власникам великих статків за рахунок державного бюджету — отже, за рахунок інших платників податків — вважають банкіри.

Та й  відрахування в держскарбницю від депозитного податку могли б бути набагато більшими. За даними маркетингових досліджень, лише 2% населення України має або планує розмістити депозит в банку. Тому навряд чи цей податок має успіх у частині наповнення бюджету.

Для підвищення довіри банкіри пропонують такі кроки:

  1. підняття порогу гарантованої суми за вкладами з існуючих 200 тис. грн мінімум до 500 тис. грн або навіть вище — за умови впровадження дієвих механізмів відновлення платоспроможності Фонду гарантуваннявкладів фізичних осіб
  2. спрощення правил фінансового моніторингу
  3. збільшення порогу обов’язкового фінансового моніторингу з діючих 150 тис. грн до адекватного рівня
  4. податкова амністія та часткова амністія капіталів

З аналогічною ініціативою у грудні 2019 року виступила Рада Національного банку України. Вона рекомендувала КУряду ініціювати законопроект про скасування податку на відсотки з депозитів і збільшення суми відшкодування за вкладами за рахунок ФГВФО з 200 тис. грн. до 500 тис. грн.

Проте в березні 2020 року за повідомленням першого заступника голови НБУ Катерини Рожкової НБУ не має наміру цього року ініціювати перегляд податку на доходи за депозитами. Це питання не на часі.

Ці доходи (від податку на доходи за депозитами) закладені в держбюджеті на 2020 рік, тому зробити це сьогодні неможливо. Особливо враховуючи той факт, що навантаження на державний бюджет через необхідність знайти кошти на боротьбу з коронавірусом тільки зросло.

Водночас, вона погодилася, що оподаткування доходів за депозитами необхідно гармонізувати з іншими, так званими, пасивними доходами, наприклад, доходами за ОВДП. Над цим питанням НБУ має намір впродовж 2020 року працювати з Мінфіном.

Нагадаємо, що з отриманих відсотків вкладники віддають державі 18% прибуткового податку і 1,5% військового збору. Тим часом, з доходів по ОВДП не потрібно платити прибутковий податок. Інвестори сплачують лише 1,5% військового збору.

Заступник голови НБУ запевнила, що компромісне рішення буде знайдно та прийнято, можливо з поступовим зменшення цього податку для того, аби гармонізувати його з іншими. Але це вже буде точно не в цьому році.

Та вже на початку жовтня 2020 року Голова Національного банку України Кирило Шевченко знову повернувся до питання відміни податку на доходи за депозитами фізосіб. На жаль, у Міністерстві фінансів України ця пропозиція не знайшла відгуку. Причини абсолютно зрозумілі.

За словами Шевченка, регулятор повернеться до цього питання.

«У більшості країн інвестиційних інструментів в арсеналі фізичних осіб значно більше, в Україні ж це або депозити, або ОВДП і крапка. Ще є нерухомість, яка не є інвестиційним інструментом, але виступає реальною альтернативою першим двом. З огляду на нинішню ситуацію хотів би повернути привабливість такого інвестиційного інструменту, як депозити. Річ у тім, що коли у нас відсоткові ставки були на рівні 25%, це оподаткування доходу не було настільки значущим. Сьогодні, коли дохідність за депозитами, особливо валютними, знизилася, це оподаткування має суттєвий вплив на перерозподіл фінансових ресурсів», – пояснив голова НБУ.

Проте підсумовуючи зазначимо, що в умовах тотальної недовіри населення до банківської системи, сформованого на тлі постійних політичних і фінансових криз, податок на дохід за депозитами має негативний ефект. Скасування податку на дохід за вкладами підвищить довіру до банків і в перспективі дозволить їм збільшити депозитний портфель.

Будемо чекати на це рішення в 2021 році.

 Читайте також:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *