Податкові зміни в Агросфері – звільнення від податків у разі втрати сільськогосподарської продукції – Законопроект 5333

Нарахування та виплата допомоги з тимчасової непрацездатності по-новому: Законопроект Мінсоцполітики 2021
08.04.2021
Мікрофінансове кредитування України з онлайн-сервісом підбору кредитів “Turbozaym” на карту
15.04.2021
Show all
Податкові зміни в Агросфері – звільнення від податків у разі втрати сільськогосподарської продукції – Законопроект 5333

Пошук / Search

Податкові зміни в Агросфері – звільнення від податків у разі втрати сільськогосподарської продукції – Законопроект 5333

05 квітня 2021 року в Верховній Раді України зареєстровано Законопроект під №5333 “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування сільськогосподарських товаровиробників у разі загибелі врожаю та уточнення норм оподаткування сімейних фермерських господарств”

Аграрне виробництво є специфічною галуззю народного господарства, на яку суттєвий вплив мають природні та інші фактори. Поряд з тим, для аграрного виробництва характерні низька оборотність коштів та високі ризики.

Сільське господарство є важливою складовою національної економіки України та джерелом доходів від експорту. За останні 5 років частка продукції агропромислового комплексу у структурі експортної виручки України зросла з 31% у 2014 році до 39,3% у 2018 році.

Щороку, внаслідок несприятливих погодних умов в Україні спостерігаються значні втрати врожаю сільськогосподарських культур від негоди, посухи, злив, повеней. Так, у 2020 році втрати зафіксовано на загальній площі 357,8 тис. га.

Відповідно до Податкового кодексу України, випадки, коли сільськогосподарські рослини, насадження або тварини ліквідуються у зв’язку з їх знищенням, втратою, загибеллю (падежем) або вимушеним забоєм внаслідок дії обставин непереборної сили або в інших випадках, коли така ліквідація здійснюється без згоди платника податку, що підтверджується відповідно до законодавства, оподатковується податком на додану вартість.

Зазначена норма призводить до ще катастрофічних наслідків діяльності сільськогосподарських товаровиробників.

На даний час однією з обов’язкових умов для отримання статусу платника єдиного податку четвертої групи, а це – сільськогосподарські товаровиробники, є провадження діяльності в межах фермерського господарства, площа угідь (земель) якого становить не менше 2 гектарів, але не більше 20 гектарів.

Згідно статистичних даних, сукупна площа землі, що перебуває в обробітку домогосподарств, у власності та/або користуванні яких перебуває сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду площею менше 2 гектарів, становить близько 30%. Однак, такі домогосподарства виявляються незацікавленими в офіційній реєстрації своєї діяльності та легальному веденні сільськогосподарського виробництва, адже позбавлені права на отримання статусу платника єдиного податку четвертої групи.

Метою законопроекту є удосконалення податкового законодавства в частині оподаткування випадків, коли сільськогосподарські рослини, насадження або тварини ліквідуються у зв’язку з їх знищенням, втратою, загибеллю (падежем) або вимушеним забоєм внаслідок дії обставин непереборної сили або в інших випадках, коли така ліквідація здійснюється без згоди платника податку, а також уточнення норм оподаткування сімейних фермерських господарств.
Законопроектом пропонується:
  • визначити, що з метою оподаткування податком на додану вартість, знищення сільськогосподарських рослин, насаджень, тварин у зв’язку із форс-мажорними обставинами не є постачанням товарів, і, відповідно, сільськогосподарські товаровиробники на вартість знищеного у зв’язку із форс-мажорними обставинами врожаю або тварин, не нараховуватимуть податок на додану вартість як на витрати, що не використовуються у господарській діяльності;
  • зменшити мінімальний розмір площі сільськогосподарських угідь та або/ земель водного фонду з 2 гектарів до 1,05 гектарів для фізичних осіб – платників єдиного податку четвертої групи;
  • дозволити тимчасово, до 1 січня  2022 року, платникам податку на додану вартість подавати до контролюючого органу повідомлення про наявність обставин (знищення врожаю) у довільній формі разом з податковою декларацією за відповідний звітний (податковий) період, в якому виникли такі обставини.
Прийняття законопроекту дозволить усунити неузгодженості у податковому законодавстві та сільськогосподарським товаровиробникам, які постраждали від форм-мажорних обставин, не нараховувати податок на додану вартість на загиблий врожай.
Законодавчий акт доступний для завантаження:
Порівняльна таблиця законодавчої та нормативно-правової база в сфері, що стосується Законопроекту складається з Конституції України та Податкового кодексу України, доступна для завантаження:

Цей Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Читайте також за темою:

На правах реклами:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.