Податкові зміни в Агросекторі щодо сільськогосподарських кооперативів: новий законопроект

Covid-19: бізнес продовжує виділяти кошти на підтримку системи охорони здоров’я та звертається до влади не зупиняти економіку
23.10.2020
Небанківські фінансові установи з 23 жовтня 2020 року здійснюють перекази коштів без відкриття рахунків
23.10.2020
Show all
Податкові зміни в Агросекторі щодо сільськогосподарських кооперативів: новий законопроект

Пошук / Search

Податкові зміни в Агросекторі щодо сільськогосподарських кооперативів: новий законопроект

20 жовтня 2020 року Міністрество розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України оприлюднило проект Закону України «Про внесення змін до Податковго кодексу України щодо сільськогосподарських кооперативів».

Даний законопроект приводить у відповідність до вимоги Закону України від 21.07.2020 р. №819-IX “Про сільськогосподарську кооперацію”, де визначаються правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонування сільськогосподарської кооперації, особливості утворення і діяльності сільськогосподарських кооперативів, їх об’єднань.

Закон “Про сільськогосподарську кооперацію” вводиться в дію через три місяці після підписання президентом України 12 серпня 2020 року, а саме – 15 листопаду 2020 року – за цей час уряд має затвердити статут сільськогосподарського кооперативу та забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону.

Зазначається, що документ надає право членам (засновникам) сільськогосподарського кооперативу самостійно обирати види діяльності: виробничий, обслуговуючий, переробний чи багатофункціональний, а також форму діяльності – з метою чи без мети одержання прибутку.

Передбачається поступовий перехід існуючих сільськогосподарських кооперативів до нової єдиної форми, а саме передбачено, що сільськогосподарські виробничі кооперативи, сільськогосподарські обслуговуючі кооперативі та кооперативні об’єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, утворені до набрання чинності цим Законом, які зареєстровані на день набрання чинності цим Законом, зберігають всі права та обов’язки, які вони мали на момент набрання чинності цим Законом, до моменту їхньої перереєстрації, але не більш як три роки.

Протягом цих трьох років ці сільськогосподарські кооперативи мають бути перереєстровані.

Законопроектом «Про внесення змін до Податковго кодексу України щодо сільськогосподарських кооперативів» передбачено:

1. Заміну термінів (зміни до ст. 133 ПКУ):

  • “сільськогосподарський виробничий кооператив”, “сільськогосподарський обслуговуючий кооператив” на “сільськогосподарський кооператив, що діє без мети отримання прибутку”, та “сільськогосподарський кооператив, що діє з метою отримання прибутку”,
  • “кооперативне об’єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів” на “сільськогосподарське кооперативне об’єднання”;

2. Положення, згідно з яким до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника ПДФО  не включаються кошти, які повертаються члену сільськогосподарського кооперативу, що діє без мети отримання прибутку, внаслідок надлишково сплаченої ним вартості послуг, наданих кооперативом шляхом внесення відповідних змін до статті 168 ПКУ;

3. Особливості застосування протягом 3 років змінених положень ПКУ до сільськогосподарських виробничих кооперативів та сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів до приведення їхніх установчих документів у відповідність до вимог Закону “Про сільськогосподарську кооперацію” шляхом внесення відповідних доповнень до Перехідних положень ПКУ.

4. Підрозділ 10 розділу ХХ ПКУ пропонують доповнити п. 42.1 такого змісту: до сільськогосподарських виробничих кооперативів та сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, державну реєстрацію яких здійснено до набрання чинності Законом “Про сільськогосподарську кооперацію”, положення пп. 134.4.6 та пп. 165.1.48 ПКУ застосовуються у редакції, що діяла до прийняття Закону  “Про внесення змін Податкового кодексу України щодо сільськогосподарських кооперативів”, до приведення їхніх установчих документів у відповідність до вимог Закону “Про сільськогосподарську кооперацію”, але не більше 3 років з дня набрання чинності цим Законом.

У разі прийняття цей Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.


Сільськогосподарський кооператив може бути неприбутковою організацією за певних умов.

Введення в дію Закону №819 відбулось 15.11.2020 року.

Закон №819 визначає правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонування сільськогосподарської кооперації, особливості утворення і діяльності сільськогосподарських кооперативів, їх об’єднань.

Нормами ст. 5 Закону №819 встановлено, що основними видами діяльності сільськогосподарського кооперативу є виробництво, переробка, заготівля, закупівля, зберігання, збут, продаж сільськогосподарської продукції, постачання засобів виробництва і матеріально-технічних ресурсів та інші види сервісного обслуговування членів кооперативу, зокрема надання технологічних, транспортних, меліоративних, ремонтних, будівельних послуг, послуг з ветеринарного обслуговування тварин і племінної роботи, з бухгалтерського обліку і аудиту, науково-консультаційного обслуговування.

Сільськогосподарський кооператив може здійснювати один або декілька видів діяльності.

Сільськогосподарський кооператив може здійснювати діяльність з метою одержання прибутку або без мети одержання прибутку.

Сільськогосподарський кооператив, що здійснює діяльність без мети одержання прибутку, є неприбутковою організацією у разі, якщо його діяльність відповідає сукупності таких ознак:

  1. кооператив не здійснює виробництва сільськогосподарської продукції і надає послуги виключно своїм членам;
  2. кооператив не набуває права власності на сільськогосподарську продукцію, вироблену, вирощену, відгодовану, виловлену або зібрану (заготовлену) його членами – виробниками сільськогосподарської продукції. При цьому власниками сільськогосподарської продукції, що заготовлюється, переробляється, постачається, збувається (продається) таким кооперативом, є його члени;
  3. кооператив відповідає вимогам, встановленим п. 133.4.1 ПКУ для неприбуткових організацій.

Як зазначалося нами раніше, Кабінет Міністрів України разом з Презендентом України та Верховною радою України націлені на розвиток Агросектору України, про що ми писали тут:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *