Обговорили 5 основних напрямів розвитку пенсійної системи, за якими мають бути прийняті узгоджені рішення:
По першому і другому питанню Міністерство соціальної політики України напрацювало чотири законопроекти, які системно вирішують проблеми, що накопичились, і наразі завершується їх узгодження з іншими центральними органами виконавчої влади та соціальними партнерами.
Марина Лазебна запропонувала передбачити в Стратегії розвитку фінансового сектору України до 2025 року конкретні заходи зі створення дієвої системи захисту та гарантування пенсійних накопичень громадян в другому та третьому рівнях накопичувальної системи та зі створення інструментів для залучення пенсійних накопичень в розвиток економіки країни.
Прийнятий 04 грудня 2020 року «Проект Закону про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб’єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої распіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co V-2 №4429 — Закон від 04.12.2020 р. №1071-ІХ «Про соціальну підтримку застрахованих осіб та суб’єктів господарювання на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню на території України гострої распіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-Co V-2» передбачає позитивні зміни у пенсійному стажі через карантин: з 10 грудня 2020 р. до страхового стажу включається період, протягом якого фізособа отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності), допомогу по частковому безробіттю, допомогу по частковому безробіттю на період карантину.
Розширення поняття «страховий стаж» відбулося з 10 грудня 2020 року завдяки змінам, внесеним пп. 2 п. 2 розд. ІІ Закону №1071 до ст. 24 Закону про пенсійне страхування.
Тепер до страхового стажу включається період, протягом якого фізособа отримувала:
Відповідні зміни внесено й у ст. 40 Закону про пенсійне страхування: додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди страхового стажу під час карантину, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення.
Також зміни внесено й у розділ XV «Прикінцеві положення» цього Закону. Його доповнено пунктами 14-7 та 14-8.
Для застрахованих осіб місяці в межах періоду запровадження карантину, що призводять до тимчасової зупинки роботи їх страхувальників згідно з переліком КМУ щодо заборонених видів діяльності, включаються до страхового стажу та вважається, що страхові суми було сплачено у розмірі мінімального страхового внеску для такого періоду.
Різниця між мінімальним страховим внеском та сплаченим роботодавцем ЄСВ покривається за рахунок коштів бюджету.
Якщо у період дії карантину ФОПи незалежно від системи оподаткування через заборону їх діяльності, якщо ця діяльність є основною за ЄДР, сплатили ЄСВ за відповідний місяць менше, ніж мінімальний страховий внесок, цей місяць до страхового стажу зараховується як повний місяць за умови здійснення у порядку, визначеному правлінням ПФУ, відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
У разі якщо зазначену доплату не було здійснено, до страхового стажу зараховується період, визначений за кожен відповідний місяць за формулою:
ТП = Св/В, де:
ТП – тривалість періоду, що зараховується до страхового стажу та визначається в місяцях;
Св – сума фактично сплачених страхових внесків за відповідний місяць;
В – мінімальний страховий внесок.
Більш детально про Закон читайте за посиланням:
Президентські законопроекти 4429, 4430 та 4431 про підтримку бізнесу під час карантину: аналіз
Нагадаємо, в Україні вже в 2021 році обіцяють запустити накопичувальні пенсії: при виході на заслужений відпочинок можна буде отримувати відразу дві виплати.
Про це читайте запосиланням:
Про пенсійні накопичення від міністра соціальної політики
Читайте також:
Індексація пенсії в 2021 році: визначена дата
Фонд соціального страхування України та пенсійний об’єднають: новий законопроект
Мінімальна пенсія з 1 вересня 2020 року — 2000 грн!
Середній рівень заробітної плати та середній рівень пенсії в Україні