Новий Законопроект 4589 про збільшення штрафу за умисну невиплату грошових зобов’язань із зарплати, стипендії, пенсії чи інших установлених законом виплат більше як за один місяць

Не вистачає страхового стажу для пенсії – Договір добровільної сплати ЄСВ: роз’яснення
18.01.2021
Як стати №1 в сфері охоронної сигналізації: про конкуренцію, інновації, репутацію, наявність високої мети
21.01.2021
Show all
Новий Законопроект 4589 про збільшення штрафу за умисну невиплату грошових зобов’язань із зарплати, стипендії, пенсії чи інших установлених законом виплат більше як за один місяць

Пошук / Search

Новий Законопроект 4589 про збільшення штрафу за умисну невиплату грошових зобов’язань із зарплати, стипендії, пенсії чи інших установлених законом виплат більше як за один місяць

14 січня 2021 року в Верховній раді України зареєстровано новий Проект Закону про внесення змін до статті 175 Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за невиплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи інших установлених законом виплат під номером 4589.

Основною метою законопроекту є посилення відповідальності за невиплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи інших установлених законом виплат.

Необхідність прийняття Проекту Закону полягає у посиленні відповідальності, так як передбачений на сьогодні законодавством рівень відповідальності не сприяє зниженню заборгованості із заробітної плати,  пенсії, стипендії тощо.

Основні зміни:

1. Збільшення штрафів за безпідставну невиплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої, встановленої законом виплати громадянам більш як за один місяць, вчинену умисно керівником підприємства, установи або організації незалежно від форми власності чи громадянином – суб’єктом підприємницької діяльності, до 1500-3000 н.м.д.г. (25500-51000 грн). Зараз від 500 до 1000 н.м.д.г. (8500-17000 грн).

За те саме діяння, якщо воно було вчинене внаслідок нецільового використання коштів, призначених для виплати заробітної плати, стипендії, пенсії та інших встановлених законом виплат, встановити штраф у розмірі від 3000 до 5000 н.м.д.г. (51000 – 85000 грн). На сьогодні це 1000-1500 н.м.д.г. (17000-25500 грн).

2. Виключити норму, згідно з якою особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення до кримінальної відповідальності нею здійснено виплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої встановленої законом виплати громадянам.

Тобто, законопроектом пропонується внести зміни до статті 175 Кримінального кодексу України шляхом виключення частини третьої цієї статті, що з одного боку повністю унеможливить уникнення покарання керівників підприємств, установ або організацій за невиплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи інших установлених законом виплат, а з іншого боку – щодо посилення відповідальності за невиплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи інших установлених законом виплат:
  • збільшити суму штрафів в 3 рази та встановити покарання у вигляді штрафу від півтори тисячі (22 500,00 грн.) до трьох тисяч (51 000,00 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до 2 років, або позбавленням волі на строк до 2 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 3 років (ч.1 ст. 175 КК); (ч.2 ст. 175 КК): карається штрафом від трьох тисяч (51 000,00 грн.) до п’яти  тисяч (85000,00 грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до 3 років, або позбавленням волі на строк до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 3 років.
За пояснювальною запискою до законопроекту, проблема затримки із виплатою зарплатні завжди турбувала наших громадян,  зараз вона знову набирає значення.

Згідно з інформацією Державної служби статистики України станом на кінець 2020 року заборгованість із виплати заробітної плати становить майже  4 млрд. грн.

Часто працівники стикаються із ситуацією, коли роботодавець не лише не сплачує її, але й не дає гарантій щодо сплати протягом найближчого часу.

Варто зазначити, що право на заробітну плату, не нижчу від встановленої законом, а також на своєчасне одержання винагороди за працю гарантується ч. 4 і 6 ст. 43 Конституції України і ч. 1 ст. 2 Кодексу законів України про працю(КЗпП), а також ст.ст. 21 і 22.

  Строк, періодичність і місце сплати заробітної плати встановлюється статтею 24 Закону України «Про оплату праці»: заробітна  плата  виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки,  встановлені колективним договором  або  нормативним актом   роботодавця,   погодженим  з  виборним  органом  первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим  колективом органом (а в разі відсутності таких органів – представниками,  обраними і уповноваженими  трудовим  колективом), але  не  рідше  двох  разів  на місяць через проміжок часу,  що не перевищує шістнадцяти календарних днів,  та не пізніше  семи  днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

          На сьогоднішній день чинні положення статті 175 Кримінального кодексу України встановлюють кримінальну відповідальність за безпідставну невиплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої установленої законом виплати громадянам більш як за один місяць, вчинену умисно керівником підприємства, установи або організації незалежно від форми власності чи громадянином – суб’єктом підприємницької діяльності.

Частиною третьою цієї статті встановлено, що особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до притягнення до кримінальної відповідальності нею здійснено виплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої встановленої законом виплати громадянам.

Тобто, виходячи із цієї норми, наприклад, керівник підприємства може роками не платити зарплату своїм працівникам, а якщо справа доходить до суду, то щоб уникнути кримінальної відповідальності він здійснює всі необхідні виплати. Така норма є вкрай ганебною та такою, що нівелює канони правосуддя взагалі. 

Зважаючи на вищевикладене, є необхідність на законодавчому рівні врегулювати порушені вище питання, зокрема, притягнення осіб, винних у  невиплаті  заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої встановленої законом виплати та унеможливити уникнення покарання за скоєний злочин.

Зміни, що пропонуються, спрямовані на усунення описаних вище прогалин та недоліків законодавства.

Прийняття зазначеного законопроекту виключить можливість уникнення покарання винних у безпідставній невиплаті або несвоєчасній виплаті заробітної плати, стипендії, пенсії чи інших установлених законом виплат, сприятиме відновленню соціальної справедливості та забезпеченню прав працюючих громадян, студентів, пенсіонерів на достойний рівень життя.

У разі прийняття цей Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Читайте також про:

На правах реклами:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.