Національний банк України оновлює план упровадження регуляцій для банків у 2021–2024 роках.
Цього вимагають сучасні міжнародні стандарти регулювання діяльності банків, визначених Базельським комітетом та директивами ЄС. Їхня мета – підвищити фінансову стійкість як кожного окремого банку, так і банківського сектору загалом, забезпечити їхню захищеність та здатність протистояти кризовим явищам.
Перший заступник Голови Національного банку Катерина Рожкова повідомила, що вимоги сфокусовані на забезпеченні достатнього рівня капіталу та ліквідності, адже це є запорукою платоспроможності та надійності банку. Щоб гарантувати збереження коштів вкладників та інших кредиторів, регулятор має упевнитися, що всі суттєві ризики, притаманні діяльності банку, покриті капіталом. Саме капітал покликаний поглинати неочікувані збитки, на які наражається банк.
Візуалізація плану, представлена Національним банком України, має такий вигляд:
Детально по роках:
2021 рік
2022 рік:
Запровадження мінімальних вимог щодо покриття капіталом операційного та ринкового ризиків.
На сьогодні в межах розрахунку мінімальних вимог до капіталу банки повинні тримати капітал лише на покриття кредитного ризику і частково – ринкового ризику (у частині відкритої валютної позиції). Від початку 2022 року банки повинні будуть розраховувати достатність капіталу також і з урахуванням операційного та ринкового ризиків.
Операційний ризик відображає ймовірність збитків або недоотримання банком доходів унаслідок:
Ринковий ризик – це ймовірність втрат через несприятливу зміну курсів іноземних валют, процентних ставок, вартості фінансових інструментів тощо. Покриття капіталом операційного та ринкового ризиків вже понад 15 років є усталеною практикою в європейських країнах, а криза, що розгорнулася на тлі пандемії COVID-19, підтвердила необхідність запровадження таких вимог для українських банків.
Національний банк вже затвердив порядок визначення банками мінімального розміру операційного ризику та врахування його під час розрахунку нормативів достатності капіталу. Результати проведених банками тестових розрахунків свідчать, що врахування операційного ризику призведе до зростання ризикозважених активів на 25%, що є співставним із даними інших країн. З огляду на незначний обсяг торгової книги банків, вимоги про покриття капіталом ринкового ризику несуттєво вплинуть на показники достатності капіталу.
2024 рік:
Приведення структури капіталу банків у відповідність до міжнародних стандартів. Будуть запроваджені: трирівнева структура капіталу (основний капітал 1 рівня, додатковий капітал 1 рівня та капітал 2 рівня), нові вимоги до складових капіталу та порядку вирахувань із капіталу, додаткові “пруденційні фільтри”, спрямовані на очищення капіталу від складових, які по суті не здатні поглинати збитки та не забезпечують фінансову стійкість банку, запровадження коефіцієнту левериджу, який встановлює вимоги до достатності капіталу залежно від загального обсягу активів (без застосування коефіцієнтів ризикозваження). Він посилить вже наявні вимоги, стане завершальним етапом формування цілісної системи вимог до достатності капіталу банків та забезпечить її уніфікацію з європейськими підходами.
Національний банк може підвищити індивідуальні нормативи достатності капіталу для кожного окремого банку, якщо виконання мінімальних загальних вимог до достатності капіталу не гарантуватиме його фінансової стійкості. Індивідуальні нормативи базуватимуться на результатах наглядового процесу SREP, який, серед іншого, включатиме оцінку ефективності процесу ICAAP.
Перед запровадженням усіх перелічених вимог до капіталу Національний бак ретельно проаналізує післякризовий стан банківської системи, зокрема шляхом проведення оцінки якості активів, запланованої на першу половину 2021 року. За її результатами буде визначено готовність сектору до введення нових вимог до капіталу та встановлено відповідну тривалість перехідних періодів.
Про впровадження кожної вимоги Національний банк повідомлятиме банки окремо та завчасно.
22 грудня 2020 року на офіційному веб-порталі Національного банку України повідомлено, що учасники фінансового ринку можуть надсилати документи до НБУ електронною поштою з метою адаптації до змін, зумовлених поширенням коронавірусної хвороби COVID-19.
Зміни обумовлені постановою Правління Національного банку № 161 від 21 грудня 2020 року “Про подання до Національного банку України документів в період дії карантину”, яка набирає чинності 23 грудня 2020 року.
Регулятор суттєво спростив вимоги до подання документів та дозволив небанківським фінансовим установам подавати їх в електронному вигляді.
Упродовж карантину небанківські фінустанови можуть не подавати до Національного банку документи на паперових носіях, якщо подають їх в електронному вигляді з накладеним кваліфікованим електронним підписом.
Подати такі документи можна на електронну пошту НБУ або іншими засобами електронного зв’язку, які НБУ використовує для електронного документообігу.
Можливість подати документи в електронному вигляді мають діючі учасники небанківського ринку, а також особи, які планують вийти на ринок. А саме:
Проте якщо потрібно подати до Національного банку оригінал документа, який існує лише в паперовій формі, то варто подавати саме паперовий оригінал. До прикладу, якщо вам потрібно подати оригінал свідоцтва про реєстрацію фінансової установи для його переоформлення.
Читайте також:
Нові критерії для небанківського фінансового сектору: положення НБУ
Міжнародні фінансові організації та співпраця з Україною
Банківські установи розкриватимуть банківську таємницю на вимогу ДПСУ: новий законопроект