Індексація пенсії в 2021 році: визначена дата

Банківські установи розкриватимуть банківську таємницю на вимогу ДПСУ: новий законопроект
17.09.2020
Стан Фонду Covid-19 на вересень 2020 року
17.09.2020
Show all
Індексація пенсії в 2021 році: визначена дата

Пошук / Search

Індексація пенсії в 2021 році: уряд визначився з датою та з відсотком індексації

Індексація пенсій в 2022 році: прийнято Законопроект 4668 “Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення пенсійного законодавства”

Кабінет міністрів ухвалив постанову «Деякі питання підвищення пенсійних виплат для окремих категорій осіб у 2021 році».

Постановою встановлено датою щорічної індексації пенсій 1 березня.

Рішення ухвалене під час засідання уряду 16 вересня 2020 року.
За словами міністра саціальної політики Марина Лазебної пенсії будуть проіндексовані для більш ніж 9 мільйонів пенсіонерів, але підвищення на практиці, отримає близько 8 мільйонів пенсіонерів.

Міністр соціальної політики Марина Лазебна повідомила, що у липні буде проведено індексацію пенсій для ще одного мільйона пенсіонерів. З 1 березня пенсії проіндексовано для 8 млн пенсіонерів на 11%.
Другий рік поспіль уряд забезпечує індексацію пенсій. З 1 березня пенсії проіндексовано для 8 млн пенсіонерів на 11%. У липні буде проведено індексацію пенсій для ще 1 млн пенсіонерів, яким пенсію призначено у 2018-2020 роках, а також тим, кому пенсії виплачуються у мінімальному розмірі.
Підвищення виплат у цьому 2021 році отримають 10,5 млн пенсіонерів.
Пенсійний фонд України провів перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам з 1 квітня
У червні, крім перерахованої пенсії, буде виплачена доплата за квітень і травень 2021 року:
  • перераховані пенсії 633,0 тисячам пенсіонерів;
  • більшено пенсії 313,0 тисячам пенсіонерів;
  • середній розмір підвищення склав 193,32 гривні.

Більше детально про інфографіку перерахунку пенсійних виплат в 2021 року від Пенсійного фонду України читайте за посиланням:

Мінімальна пенсія з 1 січня 2021 року – 2400 грн!


27 січня 2021 року на засідання Кабінету міністрів України схвалено Проект Закону за номером 4668 “Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення пенсійного законодавства”, за яким пропонується встановити дату щорічної індексації пенсії та унормувати інші питання індексації пенсій деяких категорій громадян, індексація пенсій яких раніше не здійснювалася.

А 15 лютого 2022 року даний Законодавчий Акт прийнято Верховною Радою України.

За цим Законопроектом щорічна індексація пенсій 01 березня планується з 2022 року, оскільки на 2021 рік індексація пенсій на 01 березня 2021 рік встановлена вищезазначеною постановою.

Для завантаження:

Планова індексація пенсій 2022 року з 1 березня 2022 року торкнеться більше 10 млн українців та складе 14%. Це буде стосуватися 8 млн українців, які отримають страхові пенсії, а також вперше за новим принципом збільшаться пенсії військовим. В результаті підвищення отримають ще півмільйона одержувачів.


Як зазначалося пояснювальною запискою – метою прийняття Законодавчого акта є вдосконалення пенсійного забезпечення громадян.

Є необхідність у визначенні дати щорічної індексації пенсії та кола осіб, яким пенсії індексуються.

У 2017 році із об’єктів індексації грошових доходів були вилучені пенсії, призначені за „спеціальними” пенсійними програмами. Так, не проводиться індексація пенсій військовослужбовцям, держслужбовцям, науковцям та іншим категоріям пенсіонерів з 2014 року. Військовослужбовцям останній перерахунок у зв’язку із зміною грошового забезпечення проведений у 2018 році, а держслужбовцям та науковцям пенсії не перераховувалися з 2008 року.

Відсутність визначеної в законі дати індексації не дозволяє забезпечувати сталість пенсійного забезпечення громадян та видатки на його фінансування.

Залишається не врегульованим питання відновлення права на достроковий вихід на пенсію за півтора роки до досягнення пенсійного віку у зв’язку із реорганізацією підприємств,скороченням чисельності або штату працівників, як це передбачено у рішенні Конституційного Суду України від 22 травня 2018 року № 5-р/2018. Враховуючи, що розмір допомоги по безробіттю (5 026 грн на липень 2020 року) є більшим ніж пенсія (3 486 грн розмір новопризначеної пенсії за січень – вересень 2020 року), консолідовані видатки Державного центру зайнятості та Пенсійного фонду України зменшуються.

Має місце не вирішене питання дострокового призначення пенсій особам, які доглядають за хворими дітьми із рідкісними захворюваннями, яким не встановлено інвалідність. З 1 січня 2019 р. визначено умови надання державної підтримки для родин із рідкісними захворюваннями. У тому числі держава взяла зобов’язання щодо страхування батьків, які не працюють, а здійснюють догляд за дітьми із рідкісними захворюваннями, яким не встановлено інвалідність, нарівні із батьками дітей із інвалідністю.

Існує різниця в розмірах надбавок за однакову тривалість більш пізнього виходу на пенсію в декілька разів у залежності від часу виходу на пенсію до чи після 2004 року при встановленні єдиних підходів до визначення пенсії починаючи з 2017 року.

Законопроект передбачає:
  • визначити дату щорічної індексації пенсій – 1 березня;
  • здійснювати щорічну індексацію пенсій військовослужбовцям, державним службовцям та іншим категоріям пенсіонерів на загальних умовах;
  • призначати достроково пенсії за віком за півтора роки до досягнення пенсійного віку особам, трудовий договір з якими розірвано зв’язку із змінами в організації виробництва та за інших умов;
  • призначати достроково пенсії матерям (батькам) дітей, хворих на тяжке, рідкісне захворювання, яким не встановлено інвалідність.
Правовідносини у цій сфері регулюються Законами України:
  • „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”,
  • „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”,
  • „Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні”,
  • „Про індексацію грошових доходів населення”,
  • „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”,
  • „Про державну службу”,
  • „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”,
  • „Про зайнятість населення”,
  • „Про державну службу”,
  • „Про службу в органах місцевого самоврядування”,
  • „Про статус народного депутата України”,
  • „Про наукову і науково–технічну діяльність”.
Передбачалось, що Законопроект 4668 набере чинності з 1 січня 2022 року, можливі додаткові видатки складатимуть: 
  1. 7,2 млн грн на рік для 817 осіб, яким встановлено надбавки за раніше діючим законодавством за більш пізній вихід на пенсію. Згідно з раніше діючим Законом України „Про пенсійне забезпечення” така надбавка становила 10 % основного розміру пенсії за кожний повний рік роботи після досягнення пенсійного віку. Відповідно до Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” розмір пенсії підвищується на 0,5–0,75 % за кожний повний місяць страхового стажу, починаючи з місяця, наступного за місяцем досягнення пенсійного віку, залежно від кількості місяців відстрочення виходу на пенсію (відповідно, до 60 або понад 60 місяців).
  2. 0,03 млн грн на рік для дострокового призначення пенсій матерям дітей, які хворі на тяжке, рідкісне захворювання, яким не встановлено інвалідність.
Законопроект покликаний забезпечити сталість пенсійного забезпечення громадян та видатки на його фінансування завдяки введення дати щорічної індексації пенсії.
Реалізація акта матиме вплив на інтереси громадян та пенсіонерів:
Заінтересована сторонаВплив реалізації акта на заінтересовану сторонуПояснення очікуваного впливу
Матері (батьки) дітей, хворих на тяжке, рідкісне захворювання, яким не встановлено інвалідність Призначення дострокової пенсії за віком Реалізація акта дасть змогу призначати дострокову пенсію за віком
Пенсіонери з числа депортованих осіб, які знаходилисяПідвищення розміру пенсіїРеалізація акта дасть змогу зараховувати стаж роботи за період спецпоселення у потрійному розмірі та, відповідно, збільшити розмір пенсії 
Пенсіонери, яким було встановлено надбавку за більш пізній вихід на пенсію  Підвищення розміру пенсіїРеалізація акта дасть змогу збільшити в середньому на 536,7 грн надбавку за більш пізній вихід на пенсію
Особам, трудовий договір з якими розірвано зв’язку із змінами в організації виробництваПризначення дострокової пенсії за віком за півтора роки до досягнення пенсійного вікуРеалізація акта дасть змогу призначати дострокову пенсію за віком

Також у квітні запланований автоматичний перерахунок пенсій для працюючих пенсіонерів з урахуванням розміру зарплати та стажу.

Окрім цього, в держбюджет 2021 закладено кошти для додаткових виплат пенсіонерам старше 75 років.


22 лютого 2021 року Уряд схвалив постанову Кабінету Міністрів України „Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році”.

Затверджено показник збільшення розміру пенсій, обчисленого від заробітної плати та страхового стажу кожного пенсіонера на рівні 11 %, що відповідає 50 % показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 % показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення (5 %+17%) /2).

Розмір пенсії підвищиться в середньому на 308 гривень.

Мінімальний розмір підвищення встановлено на рівні 100 грн.

Підвищується мінімальна пенсійна виплата до рівня 2 200 грн особам, які мають тривалий страховий стаж (30 років для жінок та 35 років для чоловіків).

Нагадаємо, що попередня індексація пенсійних виплат була проведена 1 травня 2020 року.

За даними Пенсійного фонду України, у травні 2020 року виплати були підвищені для 8,36 млн осіб. Пенсії перераховано із застосуванням коефіцієнта збільшення середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, у розмірі 1,11. Розмір підвищення в результаті перерахунку не може бути менше 100 гривень.

Читайте також про:

На правах реклами:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.