Державна підтримка Агросектору України: 4 млрд грн. та 500 млн грн. на 2021 рік та підсумки 2020

Фінансовий лізинг 2021: зміни в законодавстві за Законопроектом 1111
03.03.2021
Новий єдиний Розрахунок частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку
09.03.2021
Show all
Державна підтримка Агросектору України: 4 млрд грн. та 500 млн грн. на 2021 рік та підсумки 2020

Пошук / Search

Державна підтримка Агросектору України: 4 млрд грн. та 500 млн грн. на 2021 рік та підсумки 2020

Одним із вагомих результатів 2020 року для аграрної галузі є перезавантаження державної підтримки українського АПК:

 1. Урядом та Парламентом підтримано низку напрацьованих спільно з аграріями законодавчих ініціатив щодо удосконалення держпідтримки
 2. Закріплено у правовому полі функціонування Державного аграрного реєстру
 3. Визначено пріоритети держпідтримки на наступні роки та виплачено аграріям усі 4 млрд грн підтримки.
Перезавантаження державної підтримки АПК базується на трьох принципах:
 1. Прозорості
 2. Прогнозованості
 3. Справедливості
Ці принципи закладені у прийнятому в цілому на початку листопада 2020 року Законопроекту України №3295 «Про державну підтримку сільського господарства України», який удосконалює державну підтримку та визначає пріоритети на наступні роки.

Йдеться про підтримку тваринництва, включаючи нішеві сфери – вівчарство, козівництво, аквакультуру, підтримку органічного виробництва, садівництва, овочівництва, ягідництва, зрошення, відновлення дренажу та ін.

Ці напрямки націлені на створення нових робочих місць, збільшення доданої вартості у сільському господарстві, збільшення кількості фермерських та інших дрібних господарств в аграрній галузі та наповнення місцевих бюджетів.

Цей документ закріплює на законодавчому рівні функціонування онлайн платформи – Державного аграрного реєстру, який забезпечить аграріям:

 • спрощений доступ до програм державної підтримки та публічність її розподілу;
 • збільшить кількість отримувачів держпідтримки;
 • спростить взаємодію між державою та сільгоспвиробником;
 • запровадить програми таргетованої державної підтримки з можливістю виконання усіх процесів через електронні інструменти.

Вже впроваджено пілотне функціонування аграрного реєстру, який охоплює понад 50 об’єднаних територіальних громад по всій Україні.

Проект реалізується у координації з Держгеокадастром, Міністерством юстиції та за сприяння проєкту Світового Банку й ЄС “Підтримка прозорого управління земельними ресурсами в Україні”, а також Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО).

Важливим у забезпеченні прогнозованості держпідтримки є збереження її основних напрямів.

Програми, які діяли у 2020 році є середньо- та довгостроковими, і діятимуть у 2021 році – це здешевлення кредитів, компенсація вартості с/г техніки та обладнання, підтримка розвитку фермерських господарств, садівництва, виноградарства та хмелярства, тваринництва та переробки с/г продукції.
Перезавантаження державної підтримки дозволило сплатити аграріям закладені на 2020 рік 4 млрд грн у повному обсязі.
Так, 03 березня 2021 року на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики було представлено напрями державної підтримки сільгоспвиробників у 2021 році за розробки Мінекономіки у співпраці з профільними асоціаціями: народні депутати підтримали запропонований розподіл держпідтримки.

Для забезпечення стабільності та передбачуваності державної підтримки:

 1. Збережено основні програми – це підтримка розвитку галузей тваринництва, садівництва, фермерства, здешевлення кредитів та купівлі сільгосптехніки.
 2. Враховано сучасні реалії і побажання виробників.
 3. Запропоновано нові програми, які створюватимуть позитивний ефект для економіки України та матимуть попит серед аграріїв у зв’язку з близьким відкриттям ринку земл.
Презентовано п’ять основних напрямів підтримки з загальним бюджетом в 4 млрд грн:
 1. Часткова компенсація вартості с/г техніки вітчизняного виробництва
 2. Фінансова підтримка заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів
 3. Фінансова підтримка розвитку, садівництва, виноградарства та хмелярства
 4. Фінансова підтримка розвитку фермерських господарств
 5. Державна підтримка розвитку тваринництва та переробки сільськогосподарської продукції

Так, 10 березня 2021 року на засіданні Уряду схвалено постанову, яка оновлює Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для фінансової підтримки заходів в агропромисловому комплексі шляхом здешевлення кредитів.

У 2021 році для здешевлення кредитів планується спрямувати 1,2 млрд гривень, а це на 0,16 млрд більше ніж в 2020 році.

Це одна з найуспішніших програм підтримки аграріїв, яка надає доступ до дешевого кредитування та сприяє залученню коштів в агросектор.

Цього року скористуватися програмою та отримати компенсацію зможуть понад 4,4 тисячі сільгоспвиробників.

Проектом постанови пропонується:

 1. Визначити прозорий порядок відбору претендентів на підтримку.
 2. Уточнити напрями використання кредитних коштів:
  • надається можливість отримувати компенсацію за коротко- та середньостроковими кредитами на поповнення обігових коштів (сільськогосподарські товаровиробники, які постраждали від погодних умов та яким банки реструктурували кредити, матимуть можливість отримати часткову компенсацію відсотків за кредитами);
  • середньо- та довгостроковими кредити, залученими для придбання основних засобів с/г виробництва, здійснення витрат, пов’язаних з будівництвом і реконструкцією виробничих об’єктів с/г призначення, а також з переробкою с/г продукції.
 3. Визначити кінцеві терміни подачі заявок суб’єктами для отримання компенсації та реєстрів компенсаційних виплат позичальникам, які подаються до Мінекономіки уповноваженими банками (щороку до 1 листопада).

Так, максимальний обсяг компенсації позичальникам, які займаються тваринництвом становитиме 15 млн грн, іншим позичальникам – 5 млн грн.


17 березня 2021 року на засіданні Уряду прийнято постанову, яка вносить зміни у Порядок використання коштів за програмою часткової компенсації вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва.

Прийняті зміни сприятимуть збільшенню кількості сільгоспвиробників, які можуть скористатися підтримкою, оновити техніку та обладнання на пільгових умовах.

Серед прогнозованих результатів реалізації програми підтримки – зростання кількості машинобудівних підприємств та розширення номенклатури техніки, створення понад 500 нових робочих місць та 1 800 млн грн сплачених податків.

На 2021 рік на цю програму передбачено 1,46 млрд грн.

Скориставшись програмою підтримки, один сільгоспвиробник може розраховувати на фінансову підтримку до 60 млн грн.

Отримати 25% компенсації вартості за придбану с/г техніку можуть юридичні особи та фізичні особи – підприємці – сільгоспвиробники.


Крім основних програм підтримки передбачається низка нових програм з бюджетом в 500 млн грн:
 • Державна підтримка страхування сільськогосподарської продукції
 • Компенсація втрат посівів на Одещині
 • Державна підтримка зрошення
 • Підтримка органічного виробництва
 • Державна підтримка розвитку картоплярства
 • Нішеві культури
Фінансовий ресурс, запропонований для нових програм, наразі складає 500 млн грн. Якщо попит на ці програми буде зростати серед аграріїв, на 2022 рік фінансування можна буде суттєво збільшити.

11 серпня 2021 року Кабінет Міністрів України на засіданні прийняв дві Постанови щодо державної підтримки сільгоспвиробників:

 1. «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для відшкодовування втрат від пошкодження посівів сільськогосподарських культур внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру».
  • Передбачає відшкодування фермерам втрат через пошкодження посівів сільгоспкультур унаслідок надзвичайних ситуацій: «Якщо десь буде надзвичайна ситуація, яка буде верифікована регіональним та національним засіданням комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, то аграрії будуть захищені. Перш за все, це малі фермери, які обробляють до 50 га землі. Вони створюють робочі місця в сільській місцевості та зможуть отримати підтримку від держави в розмірі 4700 грн на га, що допоможе їм не втратити рік і пересіяти чи змінити культуру», — зазначив під час засідання перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький.
 2. «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для державної підтримки сільськогосподарських товаровиробників шляхом виділення бюджетних субсидій з розрахунку на одиницю оброблюваних угідь».
  • Передбачає виділення 5000 грн/га виробникам гречки з обмеженням до 300 га. Запровадження субсидії сприятиме збільшенню посівних площ гречки, що дасть змогу забезпечити стабільний обсяг валового виробництва гречки, який дорівнюватиме внутрішньому споживанню та в перспективі дасть можливість створити її експортний потенціал. Крім того, це сприятиме розвитку суміжних ринків (насіння, переробки). Забезпечить сталу ціну на крупу гречану в роздрібній торгівлі та забезпечить її доступність для кінцевого споживача.
Актуально за темою:

Державна підтримка Агросектору України 2021: розширення переліку одиниць української сільгосптехніки та обладнання

Агрострахування: презентація нового законопроекту НБУ та Мінекономіки

Оренда 2021: особливості, зміни, оновлення

Про е-Агрострахування від Міністерства цтфрової трансформації цитайте в матеріалі:

Е-Україна – Е-проекти цифрової трансформації держави 2021:

Е-сільське господарство:

 1. Е-Земля – Цифрова трансформація земельних відносин, землеустрою та охорони земельАвтоматизація процесу формування та встановлення меж земельних ділянок повністю в електронній формі, переведення всіх видів документації із землеустрою в електронну форму, забезпечення внесення відомостей про всі об’єкти до Державного земельного кадастру та підвищення їх якості, автомтаизація контролю за використанням та охороною земель, земельного податку та моніторингу земель, відкриття даних Державного земельного кадастру:
  1. Цифровізація контролю за використанням та охороною земель
  2. Земельні відкриті дані
 2. Е-НІГД – Цифрова трансформація геодезії та картографіїЗапровадження Національної інфраструктури геопросторових даних: розроблення та доопрацювання специфікацій наборів даних і розподілу повноважень щодо оновлення геопросторових даних, цифровізація банку геодезичних даних, створення цифрових моделей рельєфу та місцевості, оновлення топографічних планів та ортофотопланів і забезпечення доступу до топографічних наборів даних:
  1. Оновлення ортофотопланів
  2. Оновлення наборів топографічних даних
  3. Створення цифрових моделей рельєфу та місцевості

На правах реклами:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.