Агрострахування: презентація нового законопроекту НБУ та Мінекономіки

Важливий Законопроект «Про дерадянізацію законодавства України»
30.10.2020
Бухгалтерський облік по-новому: з 1 січня 2021 року зміни в нормативно-правових актах
31.10.2020
Show all
Агрострахування: презентація нового законопроекту НБУ та Мінекономіки

Пошук / Search

Агрострахування: презентація нового законопроекту НБУ та Мінекономіки

2020 рік несе багато змін в законодавстві для агросектору України, які забезпечені державною підтримкою в розвитку АПК України.

Про це ми пишемо з успішною періодичністю:

29 жовтня 2020 року Національний банк України та Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України перезентували змін до Закону України «Про «Про особливості страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою»  під співголовуванням Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігоря Петрашка та Першої заступниці Голови Національного банку Катерини Рожкової.У презентації також взяли участь заступник Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Тарас Висоцький, представники комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики, громадського об’єднання «Всеукраїнська аграрна рада», Офісу ефективного регулювання (BRDO), Аналітичного центру Аграрного союзу України, Українського клубу аграрного бізнесу,  Всеукраїнської громадської організації «Українська аграрна конфедерація» та Світового банку.

На презентації Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігор Петрашко зазначив, що враховуючи погодну турбулентність, глобальні зміни клімату та їх вплив на аграрне виробництво, впровадження ефективної системи агрострахування є надзвичайно актуальним завданням на сьогодні. Особливо ця нагальна потреба стала очевидною у зв’язку з посухою цього року на півдні України і  неможливістю фермерів отримати доступ до страхового продукту і таким чином убезпечити себе від цих ризиків. Сподіваємось, що зміни до  закону про агрострахування, які були спільно напрацьовані з Нацбанком, з  учасниками аграрного та страхового ринків, дозволять втілити плани щодо формування ринку агрострахування в Україні. Є підтримка і Президента України, і Прем’єр-міністра України.

Попри стрімкий розвиток аграрного сектору в економіці України рівень проникнення агрострахування у сільське господарство коливається на позначці 3%.

Агрострахування має відігравати важливу роль та сприяти сталому розвитку агробізнесу. 

Страхові продукти мають бути якісними, ефективними та доступними. Тоді аграрії покращать ставлення до страхування.

Напрацьована концепція законопроекту вже подана на обговорення до ЦОВВів. Після коментарів від міністерств і погодження позицій документ буде внесений від Кабінету Міністрів у Верховну Раду. 

Запропонованими змінами буде чітко визначено:

  • суб’єкти ринку страхування агропродукції з державною підтримкою, вимоги до них, їх права та обов’язки;
  • договори страхування: права та обов’язки, предмет договору, істотні умови договору, припинення договору;
  • правила страхування, страхові ризики, страхові випадки, страхова сума, страховий платіж тощо;
  • збиток у разі настання страхового випадку при страхуванні урожаю, страхове відшкодування;
  • механізм надання державної підтримки сільгоспвиробникам для страхування їх продукції;
  • інформаційне забезпечення страхування сг продукції з державною підтримкою.

Також, вносяться зміни щодо:

  • скасування положення щодо страхування сільськогосподарської продукції через Аграрний страховий Пулу;
  • уточнення повноважень Уповноваженого органу, що здійснює державний нагляд за страховою діяльністю.

Перший заступник Голови Національного Банку України Катерина Рожкова зазначила, що у цивілізованому світі агрострахування – обов’язкова умова існування сільського господарства, особливо для аграрних країн. В Україні ще з 2001 року робилася не одноразова спроба змінити ситуацію із забезпеченням захисту аграріїв від ризиків загибелі сільськогосподарської продукції. Проте вже з 2013 року держфінансування на таке страхування не виділяється. Чинний інструмент не запрацював та не викликав інтересу бізнесу. Аграрний пул, який був створений за останньої спроби запуску агрострахування з дежпідтримкою, не був прозорим фільтром для професійного та відкритого відбору страховиків. Водночас, повноваження регулятора страхового ринку були обмежені, а отже, не давали впевненості у надійності страховиків. Отже, попит є, а гідної пропозиції немає. Законопроєкт, який презентується, має докорінно змінити цю ситуацію.

Страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою буде впроваджуватися вже з 2021 року. З цією метою в держбюджеті на наступний рік передбачені кошти.Ігор Петрашко наголосив на необхідності забезпечити можливість для фермерів користуватися тим, чим користуються в усіх країнах світу. Державна підтримка агрострахування є в США, Канаді, в країнах ЄС. Це абсолютно нормальна міжнародна практика. На державну підтримку страхування агропродукції планується спрямувати у наступному році 672 млн гривень. Це то старт, який дозволить створити умови для формування ринку агрострахування.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *